TÜRK ULUSU’NUN OMZUNA TAKTIĞI BAĞIMSIZLIK YILDIZI

Türk Ulusu’nun; binlerce yıllık tarihindeki en anlamlı zaferinin, 30 Ağustos 1922 Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100. şeref yılında mutluyuz, gururluyuz!

26 Ağustos 1922 şafağında Kocatepe’den yükselen top sesleri, bütün dünyaya, özellikle de mazlum milletlere emperyalizmin yaklaşan hezimetinin işaret fişeklerini gönderiyor, 4 gün sonra Gazi Mareşal Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Büyük Millet Meclisi Orduları emperyal güçlerin taşeronu Yunan Ordusuna Dumlupınar’da son yumruğunu indiriyordu.

Yüzbinlerce askerin boğuşmasının sona erdiği akşam saatlerinde bozguna uğramış işgalciler Uşak üzerinden İzmir’e doğru kaçmaya başlamıştı. 1 Eylül’de Başkomutan’ından “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini alan Mehmetçik, 400 kilometre yolu insanüstü bir hızla, günde ortalama 45 kilometre katederek 9 günde alıp tarih yazıyor, soluğunu tutmuş cepheden haber bekleyen Milletine bu amansız takibin İzmir Rıhtımı’nda denizle buluştuğu müjdesini vermeye koşuyordu.

Büyük Zafer’in kazanıldığı bölgeyi bugün gezenler; Atatürk’ün emsalsiz askeri dehasına tanıklık edecekler, o muazzam savaş alanını çevreleyen alçak tepeciklerdeki taşlarla yazılmış rakamların askerlerimizin birlik numaralarını ve mevzilerini gösterdiğini öğrenecekler, Mustafa Kemal Paşa’nın işgal ordusunu adeta bir torbanın içine hapsettiğini, torbanın açık ağzını Aslıhanlar Köyü’ne çevirdiğini, bu yöne kaçmak zorunda bıraktığı düşmana öldürücü darbeyi vurmayı ve Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’dan beri bir an bile kuşku duymadığı mutlu sona ulaşmayı beklediğini tüyleri diken diken hissedeceklerdir.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa savaşı Trikupis’in deyişiyle, Türk süngülerinin çelik parıltılarının bir anda gözlerini aldığı noktadan yönetirken, bir kaç ay önce gazetecilere “Mustafa Kemal mi ? O da kim ? Öyle bir komutan tanımıyorum.” diyen Yunan Ordusu Başkomutanı Hacı Anesti İzmir’de bir kotra güvertesindedir.

İngiliz Genel Kurmayı’nın “Altı ayda aşılırsa büyük başarıdır” dediği Yunan tahkimatı, Büyük Taarruz’un ilk saatlerinde öylesine paramparça edilmiştir ki, emperyalistler 200 yıldır hep boyun eğdirdikleri Türk Ordusu’nun böyle kesin ve hızlı bir zafere yürüyebileceğini akıllarının ucundan bile geçirmediklerinden şaşırıp kalmışlardır. Hatta, 2 Eylül günü Uşak’ta karargâhı ve 7 bin askeri ile esir alınan Yunan 1. Kolordu Komutanı Trikupis, başkomutanlığa atandığını bile ancak kendisini konuk ve teselli eden Mustafa Kemal Paşa’nın birliklerimizin eline geçen bir telgrafı vermesiyle öğrenmiş, acı acı gülümsemiştir.

Dünyanın saygıyla selamladığı, tarihe altın harflerle kaydolmuş, yenilmiş Yunan komutan ve siyasetçileri ile hamileri İngilizlerin bile büyüklüğünü teslim ettiği, Yunanistan ve İngiltere’de hükümetleri devirmiş, mazlum milletlerin bağımsızlık mücadelelerinin ateşleyicisi olmuş, 1.Dünya Savaşı galipleri İtilaf Devletlerinin çizdikleri haritayı da, Osmanlı’ya imzalattıkları Türk’ün idam fermanı Sevr’i de yırtıp atmış, Lozan ve Cumhuriyet yolunu açmış Dumlupınar Zaferi’ni, arada bir ortaya çıkıp -hangi yüzle olduğu bilinmez- küçümsemeye, önemsizleştirmeye çalışan kimi Saray soytarıları, kimi çakma tarihçiler ve destekçileri bilmelidirler ki, Tarih bilimdir, asla nankör değildir, yalanlarla yazılmaz!

Kesin zaferin kazanıldığı kutsal topraklardaki şehitliklerimiz; ulusça yaptığımız ölçüye sığmaz fedakârlığın, verdiğimiz olağanüstü mücadelenin ve kadın erkek Kuvayı Milliye yiğitlerimizin efsanevi kahramanlığının günümüze ulaşmış simgeleridir.

Savaş alanındaki tarlalarını sürerken köylülerimiz, bugün hâlâ silah kalıntılarıyla, mühimmatla, zaman zaman da kara toprağa kefensiz girmiş şehitlerimizin mübarek kemikleriyle karşılaşabilmektedir. Milli Mücadele’nin Kuvvacı Vaizi Mehmet Akif’e “Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda” dedirten budur…

Büyük Zafer’in anısına, Şanlı Ordumuz’un terfi eden komutanları her yılın 30 Ağustos’unda omuzlarına yeni yıldızlarını takıp Zafer Bayramı kutlamalarına yeni rütbeleri ile katılırlar. Ulusumuz da; 100 yıl önce Ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde girdiği ölüm kalım savaşında omzuna bir daha asla çıkmayacak BAĞIMSIZLIK YILDIZINI takmıştır, sonsuza dek onurla taşıyacaktır.

Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi; Büyük Zafer’in kutlu ürünü “Türk İstiklâlini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek”, son yıllarda kısmen yitirilen Cumhuriyet kazanımlarını Milletimize iade etmek ve “Yeniden Atatürk Cumhuriyeti” hedefine ulaşmak azim ve kararıyla, her yıl olduğu gibi bu yıl da, Yüce Türk Ulusu’na, Büyük Atatürk’e, Milli Mücadelemiz’in cefakâr Büyük Millet Meclisi üyelerine, Kahraman Ordumuz’a, kadın, erkek ve çocuk aziz şehit ve gazilerimize bağlılık ve minnetini sunmak üzere bugün bu kutsal savaş alanında Cumhuriyetimiz’in emanet edildiği gençliğimiz ve halkımızla omuz omuzadır.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Saygılarımızla!

Taylan BİNGÖL

Atatürkçü Düşünce Derneği

Kocaeli Şube Başkanı

ZAFER YOLU FOTOĞRAF VE FARKINDALIK SERGİSİ

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Kocaeli Şubesi Gençlik Kolları ve Deva Partisi Kocaeli İl Gençlik Kolları'nın organize ettiği, 30 Ağustos temalı "Zafer Yolu " farkındalık sergimizde sizleri aramızdan görmekten mutluluk duyarız.

30 Ağustos Salı günü Saat:11.00 da ortak basın açıklaması ile başlayacak olan fotoğraf sergimiz gün boyunca yürüyüş yolunda tüm Kocaeli halkının taktirine sunulacaktır.

Yer: Yürüyüş Yolu (Sabri Yalım Parkı Karşısı)

Tarih: 30 Ağustos Salı

Saat: 11.00 Basın bildirisi okunması-18.00 serginin kapanış saati