ERTUĞRUL KAZANCI'YA SAYGIYLA

Yaşamını Atatürk ilke ve düşüncelerinin öğrenilmesine adamış Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanımız ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanımız eğitimci, hukukçu Ertuğrul Kazancı’yı aramızdan ayrılışının 6. Yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Ertuğrul Kazancı; Kemalist mücadeleyi hayatının her döneminde vermiş, Kemalist bir erkin devlet politikası olacağı hayali uğruna tüm yaşamını adamış, Atatürkçü ideolojiyi düşünce odaklı gören, Ulus-Devlet kimliğini evrensel hümanist değerlerle dengede tutan bir model uğruna çaba sarf etmiş kentimizin ve ülkemizin yetiştirdiği ender aydınlarımızdandı.

Ertuğrul Kazancı’nın ektiği Atatürkçü tohumlar günümüzde hala meyvesini vermekte, başta kentimiz olmak üzere yurdumuzun dört yanında etkisini sürdürmektedir.

Ertuğrul Kazancı Kimdir?

Cumhuriyet devrimleri için mücadele eden Kazancı'yı, Türkiye önce gazeteci kimliği ile tanıdı. Yurdun çeşitli yörelerinde Türkçe öğretmenliği, Milli Eğitim İl Yöneticiliği ile MEB Bakanlık Müşavirliği yaptı. Okumayı çok seven Kazancı, daha sonra hukuk okudu ve avukat oldu.

Ertuğrul Kazancı, İstanbul Barosu Avukatı ve Baro’nun “Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi” Başkanı görevini üstlendi. Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı sonrası 2003 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanlığını yürüttü. Kemalist ve vatansever çizgisi ile bilinen Ertuğrul Kazancı, Cumhuriyet, Ulus, Aydınlık, Berfin Bahar, Teori, Değişim gazete ve dergilerinde yazıla yazdı. İlhan Selçuk’un önsözüyle “Kemalist Devrim Yolunda” adlı bir kitabı yayımlandı.

Anma Programı:

22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 11.00'da İzmit Milli İrade Meydanı'ndan (Eski Perşembe Pazarı Alanı) otobüs ile Ertuğrul KAZANCI'nın İzmit Asri Mezarlıkta bulunan kabri ziyaret edilecek, ardından da önceki dönem şube başkanlarımızın katılımı ile ADD Kocaeli Şubesi Ertuğrul KAZANCI Toplantı Salonu'nda Ertuğrul KAZANCI söyleşisi yapılacaktır. Tüm üyelerimiz ve halkımız davetlidir.