KOCAELİ VALİSİ ANAYASAMIZIN İLK DÖRT MADDESİNE KARŞI SUÇ İŞLİYOR

Değerli Atatürkçüler, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Kocaeli Şubemiz öncülüğünde bugün burada toplanarak suç
duyurusunda bulunma sebebimiz, bu kez de İçişleri Bakanlığı’nın görevini yapmamasıdır.


24 Haziran Cuma günü Kocaeli Valiliği’nde yapılan plaket töreninde Vali Yavuz; anayasamızın değiştirilemez ilk dört maddesine ve cumhuriyetimizin temeli olan Laiklik ilkesine karşı skandal ifadeler kullanmıştır. “Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da, devletin ideolojisi İslam’dır” demekten çekinmeyen vali bey; hem ideolojinin tanımını bilmemekte hem de İslam dinimizi de ayrıca küçümseyerek, Cumhuriyetimize karşı suç işlemektedir.

Anayasamızın değiştirilemez 2. Maddesini buradan bir kez daha vali beye hatırlatmak istiyoruz:
“Türkiye Cumhuriyeti; toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.”

Devletin valisinin de birinci ve asli görevi devletin anayasasını korumaktır.


Tabi tekrar etmekte fayda görüyoruz. Devletin valisi ise… AKP eliyle adım adım değiştirilmek istenen Cumhuriyet rejimimizin valisi olmak yerine, kentimizde AKP il başkanını kıskandıracak kadar AKP sözcüsü olmuş Seddar YAVUZ suç işlemektedir. “Koca bir imparatorluğun dağıldığını ve küçük bir karaya sıkıştığını” ifade ederek küçük gördüğü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imkanlarını kullanarak işgal ettiği makamda, asıl ideolojisi olan şeriat propagandası yapmaktadır. Elbette şeriat yasalarını benimseyebilir ve de ortaçağ karanlığında yaşamak isteyebilir, buna itirazımız yok. Ancak kendisini heveslisi olduğu İslam İmparatorluğu ülkelerine yerleşmeye davet ediyoruz.

AKP hükümeti eliyle devlet kademelerinde daha da üst mevkilere gelmenin yolunun, ülkemizin kurucu değerlerine saldırmaktan geçtiğini bilen vali bey: “Katiline aşık bir nesil yetiştirildiğinde felaketle yüz yüze gelirsiniz, bugün yaşadığımız 1918 travması” sözleri ile haddini daha da aşarak hem, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e hem de silah arkadaşlarına da açıkça katil demektedir. Madem Seddar YAVUZ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin küçümsüyor, aşağılıyor, halkın kendi kendisini yönetmesinin verdiği rahatsızlık ile imparatorluk özlemi çekiyor ve suç işlemekten korkmadan anayasamıza karşı olarak ideolojisini açıklıyor; o zaman bizlerde Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi olarak kendi ideolojimizi açıklayalım:

Türkiye’nin savunma refleksi Atatürkçü Düşünce Dernekleri; 32 yıldır Cumhuriyet devrimlerini tersine çevirmek isteyen vatan hainleri, dinci yapılar, tarikat ve cemaatler ile korkusuzca mücadele ediyor. Bu uğurda başta kurucu liderimiz, 1961 Anayasasının mimarı Prof. Dr. Muhammer AKSOY olmak üzere sayısız şehitler verdik. Günümüzde yine aynı yapılar tarafından tehdit edilip hedef gösterilsek de, Kemalist İdeolojimizden taviz vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizi kuran o aydınlık ideoloji ışığında, Cumhuriyetimizi ve temel ilkelerini savunmaya devam edeceğiz. Gerekirse bugün 102. Yılını dolduran İstiklal Mahkemeleri’ni tekrar kurmaktan çekinmeden demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyacağız. Bu şehirde kimse ses çıkarmasa da Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi ve vatansever Mustafa Kemal’in askerleri görevinin başındadır. Suça göz yummayacağız.

Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi olarak:
Tekrar tekrar belirtiyoruz ki: Taviz vermeyeceğiz. Siyaset yapmıyoruz. Cumhuriyet devrimlerini koruyoruz.

Taylan BİNGÖL
Atatürkçü Düşünce Derneği
Kocaeli Şube Başkanı